Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazija

„Lietuvai svarbu žinoti, kur palaidoti jos sūnūs ir dukros“. (Gintautas Alekna)

Sausio 21 d. gimnazijoje lankėsi mūsų kraštietis Gintautas Alekna – teleoperatorius, fotografas, keliautojas, ekspedicijų į tremtinių vietas organizatorius ir vadovas, „Lemties“ bendrijos narys. Birutės Genienės ir Jono Laurinaičio istorijos pamokoje ketvirtų klasių moksleiviams pasakojo apie jam jau įprastas keliones į Sibirą (kur teko būti net 51 kartą), į lietuvių tremties ir kalėjimo vietas, kurias dažnai galima pasiekti tik sraigtasparniu ar krovininiais sunkvežimiais.

Nors G. Alekna tikino, kad yra užkietėjęs keliautojas, tačiau į Sibirą jis vyksta ne pažintiniais tikslais, o kartu su asociacija „Lemtis“ užsiima kapų paieška ir inventorizacija. Jis yra sukaupęs didelį unikalų informacijos apie lietuvių tremtinių ir politinių kalinių kaimus ir palaidojimo vietas archyvą. Kiekviena aplankyta vietovė yra aprašyta, nuotraukose įamžintas kiekvienas kapas, surinkta nemažai filmuotos medžiagos. Pasak jo, visos ekspedicijos, tarkime, Misija Sibiras, vyksta pagal mūsų ataskaitas. Mes surandame, o jie važiuoja tvarkyti. Deja, kaip minėjo svečias, kapų tvarkymas yra tik simbolinė veikla. Kaskart atvykus į tas vietas, kapai būna dar labiau apžėlę žole ir krūmais, iš po kurių nematyti net kryžių. Todėl svarbiausia misija yra surasti, užfiksuoti ir inventorizuoti lietuvių tremtinių ir politinių kalinių palaidojimo vietas.

Bibliotekininkės Ilona Pranaitienė ir Vaida Sendžikienė

Pereiti prie turinio